Sekaná

Sekaná je u nás známá jako pokrm již od dob středověku. Tehdy se však jednalo o výjimečné jídlo, protože se připravovalo pouze z kýty nebo svíčkové a to ručním zpracováním – nasekáním masa na drobné kousky (neexistoval mlýnek na maso). Až s vynálezem mlýnku na maso (19. století) došlo k posunu výroby sekané, jak ji známe dnes – začaly se používat i jiné, dostupnější suroviny (ořezy žeber, bůček atp.).

Jak může sekaná vypadat dnes, podle soudobých receptů, se můžete podívat ve fotogalerii Sekaná recepty - foto.

 

Pečená sekaná hovězí

Sekaná recepty

Sekaná, která nepraskne

INGREDIENCE:

mleté maso, mix vepřové, hovězí 1 kg; rohlíky/houska 2 ks; cibule 2 ks; vejce 2 ks; česnek 3-5 stroužků; mléko; majoránka; kmín; sůl; pepř.

POSTUP:

Nakrájíme rohlíky na malé kostky a zalijeme mlékem, necháme vsáknout (množství mléka takové, aby se pokud možno všechno mléko vsáklo do pečiva).

Do připravené mísy na hnětení vložíme namleté maso a mlékem nasáklé rohlíkové kostičky a vše promícháme.

Pak přidáme další suroviny podle chuti (vejce, česnek, cibuli, majoránku, kmín, sůl, pepř), promícháme a jemně „zaprášíme“ hladkou moukou.

Pokud je směs řidší (více mléka), přidáme strouhanku, ne mouku. Znovu vše promícháme, aby se všechny suroviny pěkně propojily.

Lžíci/vařečku dáme stranou a dál hněteme už jen rukou/rukami. Důkladné ruční prohnětení je velmi důležité. Hněteme minimálně pět minut. Pečlivým hnětením se směs dokonale propojí a výsledný efekt (vzhledově i chuťově) je podstatně lepší, než když se hnětení nevěnuje taková pozornost.

Z uhnětené směsi zhotovíme požadovaný tvar šišky a vložíme ji do pekáčku vytřeného olejem. Sekanou potřeme vodou – zvláční se, nepraskne.

Předehřejeme troubu na 180°-200°C a pečeme sekanou cca 10 min., aby se povrch pěkně zatáhl, pak snížíme teplotu trouby na 150°C. Pečeme, za občasného podlévání vodou, cca 40 až 50 min. - do křupava.

Sekaná s vejcem

INGREDIENCE:

700 g mletého masa (mix vepřové, hovězí), 1 cibule velká, 4-5 stroužků česneku, 3 starší housky nebo rohlíky, 2 dcl mléka, 3 vejce syrová, 3 vejce natvrdo, sůl, pepř, drcený kmín, majoránka.

POSTUP:

Pokrájíme rohliky na kostičky, vložíme do mísy, přelijeme mlékem a chvíli necháme nasáknout.

Mleté maso smícháme se syrovými vejci, prolisovaným česnekem a nadrobno pokrájenou cibulí. Okořeníme a na konec vmícháme i mlékem nasáklé kostičky z housek či rohlíků. Ručně(!) vše propracujeme – prohněteme. Pokud bude hmota moc řídká, přidáme strouhanku.

Až budeme mít směs uhnětenou do požadované konzistence, navlhčíme kuchyňskou pracovní desku vodou, směs na ni rozprostřeme a podélně na ni rozložíme oloupaná vejce natvrdo. Pak vejce do směsi zabalíme a směs upravíme do požadovaného tvaru (šišky) do pekáče tak, že v ní nezůstanou žádné vzduchové bublinky.

Sekanou potřeme vodou, položíme do pekáče a podlijeme vodou do výšky cca 1 cm. Pečeme na 180°C po dobu asi 70 minut.

Nakonec teplotu zvýšíme na 200°C a necháme asi 10 minut dopéct kůrčičku. Podáváme s bramborovou kaší či pečenými bramborami.

 

Sekaná s vejcem

Domácí sekaná

Domácí sekaná je produkt, který se neliší jenom region od regionu, ale dokonce i domácnost od domácnosti.

Základem domácí sekané je vždy mleté maso, které je většinou mixem různých druhů, nejčastěji vepřové a hovězí, ale bývá i skopové, králičí, krůtí, kuřecí atd. Přidává se uzený bůček, slanina. Klasickými ingrediencemi domácí sekané jsou domácí mléko, vejce, česnek, cibule, rohlík/houska, strouhanka a samozřejmě sůl, pepř, kmín a majoránka.

V některých receptech sekané se objevuje petržel, houby, oregano, hořčice, vegeta, tymián, sladká paprika, pivo, tvarůžky, celer, mrkev, luštěniny, kukuřice atd.

Echt domácí sekaná je před upečením zabalená ve vepřové bránici.Pošlete recept i na Vaši sekanou

Chtěli byste zde mít recept na Vaši sekanou? Pokud ano, pošlete jej přes kontakní formulář. Odkaz na kontaktní formulář naleznete v záhlaví stránek Sekana.cz nebo klikněte ZDE.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.